دکتر امیرحسین سربازی، متخصص پروتز های دندانی و ایمپلنت

لمینت دندان ، مزایا و معایب

گاهی داشتن دندان های بدفرم و بدرنگ شانس داشتن یک لبخند زیبا را از ما میگیرد. اینجاست که یک دندانپزشک زیبایی میتواند با کمک انواع لمینت به کمک شما بیاید. لمینت دندان قادر است لبخندی دلنشین و زیبا به شما ببخشد پس اگر شما مشکلات جزئی در دندان های روبروی خود دارید این روش برای شما مناسب است . روشی راحت و آسان که در یک تا سه جلسه دندان های شما را مرتب و درخشان خواهد کرد.اما این روش ممکن است معایبی هم داشته باشد،این مطلب به شما کمک خواهد کرد تا همه جوانب را بسنجید و بعد از مشورت با دندانپزشک زیبایی خود بهترین تصمیم را بگیرید.

مزایای لمینت دندان
لمینت دندان به دلیل داشتن مزایای فوق العاده، یکی از پرطرفدار ترین روشهای اصلاح لبخند و زیبایی دندان به شما می رود. بنابراین دانستن مزایای لمینت دندان، ممکن است شما را ترغیب به انجام این روش ترمیم دندان کند. زیبایی فوق العاده ای به دندان شما عطا می‌کند که بت نمونه طبیعی آن تقریبا غیر قابل تشخیص است. انعکاس نور فوق العاده ای دارد به طوری که با هربار لبخند زدن، دندان هایتان می درخشد و چهره زیبایی به خود می گیرد. بر خلاف سایر روشهای اصلاح لبخند، لمینت دندان رنگ نمی پذیرد و همواره رنگ سفید خود را حفظ می کند.
تنها در دو جلسه درمانی می توانید لمینت را به صورت کامل انجام دهید. این روش درمانی، به هیچگونه بی حسی نیاز ندارد. لمینت نسبت به کامپوزیت دندان، مقاومت بسیار بالاتری دارد و برای مدت زمان طولانی تر، کیفیت خود را حفظ می کند. زیست سازگاری بسیار بالایی دارد و کمتر باعث التهاب بافت لثه و مناطقی از دندان می شود.
بکار کذاشتن این پوسته روی دندان از پوسیدگی و خراب شدنش جلوگیری کرده و برخلاف روکش های سرامیکی که دور تا دور دندان تراشیده میشود و بخش زیادی از دندان را از بین میبرند برای بکار گذاشتن این پوسته روی دندان ها مقدار کمی از آن تراشیده شده و باقی آن دست نخورده باقی می ماند و یکی از موارد قابل توجه برای این درمان ماندگاری رنگ این دندان بوده که بسیار مداوم بوده و برخلاف ظاهر نازک آن بسیار مقاوم است و با رعایت کردن بهداشت دهانی طول عمر بیشتری را پیدا خواهد کرد.
از آنجایی که لمینت برای هر فرد به طور مجزا و شبیه دندان وی ساخته می شود پس تشخیص تفاوت لمینت و دندان طبیعی تقریبا غیر ممکن است. برخلاف دندان های طبیعی، لمینت ها به دلیل اینکه از موادی با تکنولوژی بالا ساخته شده اند در مقابل لکه های چای و قهوه و دود سیگار مقاوم هستند.لمینت ها می توانند تیره ترین دندان ها را که حتی در برابر دیگر فرآیند های سفید سازی مقاومت کرده اند، بسیار سفید کنند. حتی ممکن است برای مشکلاتی مثل دندان های کج روی هم رفته و فواصل کم دندان ها لمینت پیشنهاد شود.
شایان ذکر است که در مورد نسل جدید لمینت‌ها (لومینیرز) عمر متوسط بالای 25 سال گزارش شده و اینکه نیاز به تراش بسیار اندک دارند که سبب می‌شود که دچار لب‌پریدگی و کنده‌شدن نشوند. همچنین در صورت شکستن و لب‌ پریدن قابل ترمیم هستند.

به طور خلاصه برای مزایای زیباسازی دندان‌ها با روش لامینت موارد زیر را می‌توان عنوان کرد:
زیبایی چشمگیر و طبیعی
عدم رنگ‌پذیری
مقاومت بسیار بالا
بدون نیاز به بی‌حسی
انجام درمان تنها در 2 جلسه

معایب لمینت دندان
1- احتمال جدا شدن از دندان
این احتمال وجود دارد که دندانپزشک خلاف اخلاق حرفه ای از چسب های ارزان و بی کیفیت استفاده کند که در این صورت احتمال جدا شدن لمینت از دندان زیاد می شود. در این شرایط فرد باید به دندانپزشک خود مراجعه کند تا لمینت را مجددا بر روی دندانش بچسباند.

2- غیرقابل بازگشت بودن
به علت تراش دندان امکان برگشت به حالت اولیه ممکن نیست.

3- نیازمند مراقبت مانند دندان طبیعی
نوشابه گازدار ، قهوه ، سیگار و قلیان می تواند باعث رنگ گرفتن لمینت در طولانی مدت شود که باید با مسواک ، نخ دندان و… از آنها مراقبت کرد و از پوسیدگی دندان های زیر لمینت جلوگیری کنید.

4- حساسیت های مدت دار بعد از درمان
درمان لمینت هم مانند بقیه ی درمان های ترمیم دندان با حساسیت گرما و سرما روبروست البته بعد از مدت زمانی این حساسیت از بین خواهد رفت.

5- شکستگی دندان لمینت شده
برای اینکه طول عمر دندان درمان شده بالا رود باید فرد از ابتدا شرایط درمان را داشته باشد و به درستی انتخاب گردد و به بیماری های دهانی دچار نباشد تا از شکستگی دندان کاهش یابد و یکی از عواملی که طول عمر دندان را بالا میبرد نخوردن غذاهای سفت و گاز زدن های سخت بوده . اگر دندانی که درمان شده است و به علت های متفاوت با پریدگی و شکستگی همراه شود میتوان در ترمیم کردن آن با لمینت های سرامیکی و یا کامپوزیتی آن را اصلاح کرد.

6- تغییر رنگ لمینت
با خوردن نوشیدنی ها و غذاهای رنگدار و کشیدن قلیان و سیگار و خوردن چای و قهوه در مرور زمان به تغییر رنگ دادن لبه های دندان منجر شده و هرچقدر که این مواد بیشتر مصرف میشوند تغییر رنگ دندان نیز بیشتر شده و تاثیر بیشتری میگذارد و با کم کردن خوردن این مواد رنگی به سلامت دندان خود اهمیت داده و از تغییر رنگ آن پیشگیری کرده.

طول عمر لمینت دندان چقدر است؟
اما با توجه به هزینه های این طرح درمانی افراد دوست درند بدانند عمر لمینت چقدر است و آیا میتوان به لمینت به عنوان درمان طولانی مدت نگاه کرد؟لمینت با شکستگی مواجه می شود.بهتر است بدانید مهمترین علت شکستگی لمینت دندان خود متقاضی است.چون در طول عمرش به درستی از ان مراقبت نماید دور از انتظار است که دچار این قبیل مشکلات شود پس از اینکه در دندان هایتان لمینت به کار بردید بهتر است به برخی از نکات توجه زیادی بکنید:
از گاز گرفتن مواد غذایی سفت پرهیز کنید.
از مصرف و جویدن یخ پرهیز کنید.

چه مراقبت هایی پس از انجام لمینت ضروری است؟
این سوال همواره برای افراد بوجود می آید که ممکن است لمینت از دندان جدا شود و یا در مرور زمان پوسیده شود ؟ باید گفت لمینت که به درستی نصب شود و طراحی دقیقی داشته باشد هیچوقت از دندان جدا نمیشود ولی اگر به درستی نصب و طراحی نشود احتمال جداشدنش وجود دارد به گفته پزشکان دندانی که روی آن ترمیم لمینت انجام شده به همان اندازه پوسیده میشود که دندان طبیعی میپوسد و به همان اندازه که به دندان طبیعی اهمیت بهداشتی داده میشود باید به دندان درمان شده نیز داد تا سالم بماند.لمینت به عنوان پوششی است که فقط روی دندان را در بر گرفته و اگر بهداشت دهان رعایت نشود باعث ایجاد پلاک میکروبی در آن شده و پوسیده شود و باید آن را از پشت ترمیم کرد.
استفاده از ا مواد دهانشویه بر سطح مواد لمینت دندان تاثیرات مضری خواهند گذاشت. بهتر است پیش از استفاده از هر نوع دهان شویه ایی دندانپزشک خود را در جریان بگذارید.

مدت زمان لازم برای لمینت کردن چقدر است؟
به طور کلی معمولا لمینت کردن دندان ده روز طول میکشد. برای لمینت کردن دندان باید بخشی از مینای دندان تراشیده شود. در فاصله بین جلسه اول و جلسه دوم ممکن است از لمینت موقتی استفاده شود تا اطمینان حاصل شود لثه پیرامون دندانِ تراشیده شده، به خوبی التیام یافته است. اما در صورتی که می‌خواهید دندان‌هایتان فوراً لمینت شود، می‌توانید از ونیر بدون نیاز به آماده ‌سازی دندان که به ‌آنها لمینت بسیار نازک گفته می‌شود استفاده کنید.برای ونیر نیز همانند روکش باید دو جلسه (با فاصله حدود دو هفته) مراجعه نمایید. با این حال برخی از کلینیک‌های دندانپزشکی مجهز به دستگاه قالب ‌گیری دیجیتال هستند و پس از قالب‌ گیری، عکس اسکن دندان را برای لابراتور دندانپزشکی ارسال کنند تا ترمیم سریع تر آماده شود.
نکته بسیار مهم:مهم ترین نکته در بوجود آمدن یک لبخند زیبا دندانپزشک خوب زیبایی و مرکز دندانپزشکی است که به آن مراجعه میکنید،پس در انتخاب خود نهایت دقت را داشته باشید.
منبع:www.salamatonline24.com