دکتر امیرحسین سربازی، متخصص پروتز های دندانی و ایمپلنت

از ونیر کامپوزیتی بیشتر بدانید.

روکش های دندانی از جنس کامپوزیت که به آنها ونیر کامپوزیتی گفته می شود موادی با قابلیت انعطاف هستند که متناسب با دندان ها در دهان قرار می گیرند و بیشترین کاربرد آنها در اصلاح طرح لبخند می باشد. این مزیت باعث ایجاد شکل و ظاهر متنوعی و افزایش اعتماد به نفس در افراد می شود. ونیرهای کامپوزیتی یکی از انواع روکش هایی هستند که در درمان اصلاح طرح لبخند کمک شایانی می نماید. کامپوزیت باعث سفید و جذاب شدن طرح لبخند و دندان های فرد می شود در نتیجه اعتماد به نفس فرد نیز افزایش پیدا می کند. برای این منظور بهتر است نزد یک دندانپزشک زیبایی صورت گیرد.تا نتیجه کار رضایت بخش باشد.

ونیر کامپوزیتی چیست؟
ونیر کامپوزیت در واقع نام یک تکنیک درمانی است که در دندانپزشکی زیبایی برای زیبایی دندان ها استفاده می شود . دندانپزشک با استفاده از کامپوزیت های زیبایی ، رنگ و فرمی زیبا بر روی دندان های شما ایجاد می نماید . استفاده از ونیر کامپوزیت برای زیبایی دندان , مرتب کردن , اصلاح فرم دندان و مواردی از این قبیل موثر است حتی در بسیاری از موارد برای سفید کردن دندان نیز استفاده از ونیر کامپوزیت تجویز می شود . نکته ای که در این نوع مواد وجود دارد این است که کار با این مواد بسیار سخت می باشد و تخصص دندانپزشک و هنر دست وی از اهمیت ویژه ای برخوردار است .

ونیر کامپوزیتی چگونه انتخاب می شود؟
دندانپزشک زیبایی حاذق با توجه به فرم کلی چهره و با کمک علم زیباشناسی بهترین و ایده آل ترین نوع و مدل آن را با توجه به خواسته متقاضی انتخاب کرده و در روی دندان ها قرار می دهد. انتخاب کامپوزیت به رنگ چهره فرد و فرم لب ها بستگی دارد.

ونیرهای کامپوزیتی چه کاربردی دارند؟
این کامپوزیت ها هیچ گونه آسیب و صدمه ای به دندان ها وارد نمی نماید، زیرا روکش های کامپوزیتی هیچ گونه فاصله ای یا موادی در دندان ها ایجاد نمی کند.

کاندیدای مناسب ونیرهای کامپوزیتی چه کسانی هستند؟
افرادی که دارای دندان های بد رنگ هستند.
افرادی که دارای دندان های نامنظم و نامرتب می باشند.
افرادی که دارای دندان های روی هم رفته می باشند.
افرادی که دارای دندان های شکسته و پریده هستند.
افرادی که دارای دندان های بسیار بلندی هستند.
افرادی که دارای دندان های کوچک و کوتاه می باشند.

طول عمر ونیرهای کامپوزیتی دندان چقدر می باشد؟
چنانچه دندانپزشک زیبایی از روکش های مقاوم و مستحکمی استفاده نماید و متقاضی در نگهداری از آن کوشا باشد، ماندگاری کامپوزیت ونیر به بیش از 10 سال خواهد رسید. اگر فقط خواهان اصلاح طرح لبخند بوده ، مناسب ترین گزینه کامپوزیت ونیری می باشد. باید گفت که مراقبت های بعد از نصب کامپوزیت باید توسط دندانپزشک زیبایی به متقاضی گفته شود تا طول عمر بالایی را به همراه داشته باشد.

ونیرکامپوزیتی چگونه روی دندان ها قرار می گیرد؟
این پروسه طی یک جلسه و در روی سطح دندان ها قرار می گیرد که هیچ گونه تراش و تخریبی در دندان ها به وجود نمی آید و دندان های سالم و شفاف به ارمغان می آورد.

تجربه و تبحر دندانپزشک چقدر در این پروسه کمک کننده می باشد؟
چنانچه متقاضی به یک دندانپزشک زیبایی ماهر و خبره مراجعه نماید علاوه بر طول عمر ماندگاری و یک دست بودن دندان ها به طرح لبخند فرد نیز کمک شایانی می نماید. اما در صورت مراجعه به دندانپزشکی زیبایی که در علم زیبایی دندان تبحر زیادی نداشته باشد نتایج معکوس خواهد بود.

مراقبت های بعد از کامپوزیت ونیر
1) عدم گاز زدن به مواد غذایی سفت و سخت
2) مسواک زدن مرتب و منظم
3) استفاده از مسواکی نرم
4) استفاده از دهانشویه ها با تجویز دندانپزشک زیبایی

آیا ونیرکامپوزیت مانع پوسیدگی دندان می شوند ؟
اغلب افراد براین عقیده اند که لامینیت دندان باعث آسیب نمی شود، اما چون مانند یک بافت نرم در سطح دندان قرار می گیرند، دچار صدمه و آسیب نیزمی شوند. این عامل بخاطره عدم وجود فاصله میان صدف دندان و لامینیت ها می باشند، لایه ی نازک کامپوزیتی یا سرامیکی بعد از نصب بر روی دندان مانند یک بافت از دندان قرار می گیرد. پس در نتیجه در صورت آسیب به دندان، لامینیت یا کامپوزیت نصب شده نیز دچار آسیب می شود.

مزایای ونیر کامپوزیت چیست؟
اصلاح مشکلات ظاهری دندان توسط کامپوزیت ها
رفع بدفرمی و بهم ریختگی دندان ها
اصلاح طرح لبخند
برطرف نمودن بد رنگی و شکستگی دندان ها
بدون نیاز به تراشیدن دندان
دادن رنگی شبیه به دندان های خود متقاضی
سریع ترمیم نمودن دندان های مشکل دار
تحمل فشار زیاد در حین جویدن
عدم نیاز به قالب گیری